موزه و جاذبه های زمین شناسی نواحی مشهد  
 

 دریاچه ها ، چشمه ها و آبشارهای طبیعی اطراف مشهد

 

دریاچه بزنگان :

این دریاچه در 130 کیلومتری جاده مشهد – سرخس و در جنوب رشته کوههای هزار مسجد قرار دارد.  مساحت آن در حدود 80 هکتار و حداکثر عمق آن 12 متر است .

آب آن شیرین و از بارندگی ها و چشمه های کوچک تامین می گردد .

 

چشمه سبز :

چشمه سبز كه در حدود 20 كيلومتري روستاي بزرگ گلمكان مشهد واقع است، در سر راه مشهد به قوچان و در يكي از بلندترين نقاط رشته كوه بينالود قرار دارد.

اين چشمه با طول و عرض بسيار زياد و آب فراوان از قديم زيبا و بحث انگيز بوده است. اين چشمه كه در اطراف به وسيله ديواره هاي كوهستاني احاطه شده است  ‌درياچه اي را تشكيل مي دهد. يكي از چشمه هاي متعدد اين محل به نام چشمه اشتها معروف است . اهميت چشمه سبز در هواي مناسب و آب مطلوب آن است . طبيعت زيباي منطقه، اشتهار فراواني براي اين درياچه كوچك به همراه آورده است.

 

چشمه گراب

در سمت جنوبي و در فاصله 49 كيلومتري مشهد در جاده مشهد نيشابور واقع شده است.  چشمه گراب داراي چندين چشمه با فاصله حدود 500 متر از يكديگر مي باشد كه همگي داراي دهانه هاي مخروطي و ارتفاعي در حدود 30 متر از سطح زمين مي باشند. اين چشمه ها كه بر روي تپه هاي مخروطي شكل جريان دارند، داراي آب معدني با خواص درماني فراوان مي باشند. املاح كلر و سولفات در اين آب فراوان است. آب چشمه مفید است و به دفع مواد زايد بدن كمك مي كند. از خواص درماني آن كمك به بهبود، بيماري هاي مفصلي ، ازدياد ترشحات بزاق ،‌صفرا. معده و لوزالمعده است. آب اين چشمه ها عموما در درمان بيماري هاي مفصلي اثر بخش است .

 

چشمه شاهان گرماب

اين چشمه در 72 كيلومتري مشهد و در نقطه اي كوهستاني واقع است و داراي آب معدني فراوان با 45 درجه سانتي گراد حرارت مي باشد. بناي استخر و دوازده شاه نشين رختكن آن به شاه سليمان صفوي منسوب است. آب چشمه خواص درماني فراواني است از جمله :‌ بهبود و التيام عفونت هاي پوستي ،‌ زخم هاي مزمن، واريس ، ‌رماتيسم ، آرتريت ، آرتروز و كوفتگي و دردهاي عصبي ازجمله اين خواص است . نوشيدن آب چشمه تا ميزان يك ليتر در روز و در سه نوبت نيز توصيه شده است. شاهان گرماب در جاده مشهد سرخس واقع است،‌راه ديگر آن جاده مشهد تربت جام است كه با گذشتن از فريمان به سمت شمال منشعب مي شود.

 

چشمه گيلاس

در جلگه سر سبز توس قرار دارد و فاصله آن تا مشهد 48 كيلومتر است . چشمه گيلاس كه با نام چشمه گلسب در متون تاريخي از آن ياد مي شود، ‌به علت واقع شدن در شرايط خاص جغرافيايي هميشه داراي آب است، اين چشمه در محل اختلاف سطح دو جلگه توس و مشهد و وضع خاص ارتفاعات نزديك آن (وه عمارت) از مخزن آب فراواني در شمال چشمه بهره مند مي شود. عمق چشمه 4 تا 5 متر و ارتفاع آن از سطح دريا 1010 متر است

 

آبشار اخلمد

اين آبشار در 2 كيلومتري روستاي قديمي اخلمد جريان دارد. به علت ارتقاع زياد و بارندگي فراوان ، اين آبشار در ماه هاي ابتداي هر سال داراي بيشترين مقدار آب و زيبايي فريبنده اي مي شود. از آنجا كه جنس سنگ هاي تشكيل دهنده كوه هاي اخلمد آهكي است بر اثر نفوذ آب داراي حفره ها و شكاف هاي مدور و نسبتا عميقي مي باشد. زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي نسبتا عميقي مي باشد.  زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي آمونيت متعلق به اواخر دوران ژوراسيك است. كوه هاي اخلمد هم به دليل ارتفاع و مسطح بودن و زيبايي فوق العاده هر سال سنگ نوردان،  كوه نوردان و مسافران زيادي را به سوي خود جلب مي كند.